Dropbox silinen dosya kurtarma ve geri getirme

Bulut depolama hizmetleri ile birlikte dosya ve veri kaybı ciddi anlamda azaldı. Yine de cloud sistemlerden de yanlışlıkla dosya silebiliyoruz. Bu yazımızda yanlışlıkla sildiğimiz dosyaları dropbox silinen dosya kurtarma yöntemiyle nasıl geri alırız ona bakacağız.

Dropbox dosya kurtarma nasıl yapılır

Cloud depolama alanı sağlayıcılarının en büyüğü olan Dropbox’un silinen dosyaları geri getirme gibi oldukça işe yarar bir özelliği var. Silinen dosyaları geri getirmek için yapmanız gereken tek şey Dropbox için geri dönüşüm kutusu ya da çöp kutusu olarak da düşünebileceğimiz deleted files sayfasını kullanmak.

Dropbox deleted files ile çöp kutusundaki silinmiş dosyalarına erişebilir ve bu dosyaları kurtarabilirsiniz.

adresi şu: https://www.dropbox.com/deleted_files

Dropbox dosyanın eski haline erişme

Peki bu dosya kurtarma işlemi nasıl çalışıyor. Dropbox dosya güvenliği konusuna oldukça kafayı takmış durumda. Sadece silinen dosyaları değil, dosyanın eski sürümlerinin kayıtlarını bile tutuyor. Yani bir dosyada yanlışlıkla istemediğiniz bir değişiklik yaptınız ve kaydettiniz. Dosyanın bozuk hali Dropbox’a yüklendi. Hala geç değil. Dosyanın eski haline son değişiklikler sayfasından ulaşabiliyorsunuz. Onun da adresi şu: https://www.dropbox.com/recents

Yandex disk ve OneDrive için de benzer yöntemler bulunuyor. Bunların hepsini belki tek tek açıklarım ama şimdilik böyle bir sorunla karşılaştığınızda kullandığınız aracın web sitesine girip sağ solu kurcalamak yeterli olur gibi duruyor. Eğer Dropbox ya da herhangi bir bulut depolama hizmeti kullanmıyorsanız silinen dosyalarınızı yine de geri getirebilirsiniz. Bunun için recova isimli yazılımı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir