Javascript Stringify Nedir – Javascript JSON kullanımı

Javascript ile XML yerine JSON kullanmak istiyorsanız en önemli fonksiyonlardan biri JSON.stringify methodudur. JSON formatının tercih edilmesinin bir çok sebebi var. C# gibi kurumsal dillerde XML ön plana çıksa da artık çoğu web api için JSON tercih edildiğini görüyoruz.

Stringify Nedir

Stringify fonksiyonu herhangi bir Javascript nesnesini alır ve onu string formatına çevirir. Bunun için JSON.stringify(obj)şeklinde nesnemizi vermemiz yeterlidir.

JSON.parse kullanımı

Stringify ile birlikte kullanılan diğer bir önemli js fonksiyonu ise JSON.parse olarak karşımıza çıkıyor. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi string formatındaki veriyi javascript object yapıyor.

Örnekler

Json stringify ve parse kullanımı şu şekilde:

var obj = {a: 1, b: 2}
str = JSON.stringify(obj) // string olarak {"a":1,"b":2} verir
var parse = JSON.parse('{"a":1,"b":2}') // stringden nesne yapar
Ekran görüntüsünde parse ve stringify fonksiyonlarının kullanımını ve çıktısını görebilirsiniz.

JSON nerelerde kullanılır ne işe yarar

JSON veri formatı XML’in tahtına oturup yeni standart haline geldi. Bunda javascript dilinin dahili formatı olmasının büyük bir avantajı var. Özellikle Web Servislerinde, AJAX ile kullanımlarda hatta WebSocket standartında yer alması ve bu işlemlerin XML gibi başka bir dille yapmanın çok daha zor olması JSON formatının önünü açtı. Kısacası JSON artık web’in her alanında karşımıza çıkıyor

One thought on “Javascript Stringify Nedir – Javascript JSON kullanımı”

  1. javascript adına oldukça yararlı bir makale. teşekkür ederim. json kullanımı ile ilgili bir kaç kod örneği daha paylaşabilriseniz sevinirim. özellikle node kütüphaneleri ile ilgili kullanım örnekleri işe yarar olacaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir