Alexa Bookmarklet ile sıralama ve rank değeri bulma

Alexa, Amazon tarafından satın alınmış bir web analiz, istatistik şirketidir. Alexa Toolbar ile veri toplayarak site info aracı üzerinden sorgulamaya izin vererek, web sitelerinin global ve yerel sıralamalarını kullanıcılara sunar. Özetle siteleri kendi sistemine göre puanlayarak rank verir ve bunları sıralayarak bizlere sitenin değeri hakkında fikir verir. Kısacası pagerank benzeri bir sıralama sistemine sahiptir.  Bunun dışında arama istatistikleri konusunda da sorgulama yapma imkanı sağlar. Herhangi bir siteye ait alexa verileri SEO ile uğraşanlar için temel analiz yöntemlerinden biridir. Bu verilere ulaşmak için alexa site info aracını kullanıyoruz. Oldukça yararlı olan bu araca https://www.alexa.com/siteinfo adresinden erişebilirsiniz. Bu araç sayesinde istediğiniz sitenin sıralamasını anında bulabilirsiniz.

Alexa uzun süredir hizmet veren bir web istatistik, analiz şirketidir.

Örneğin Wikipedia’yı araştırdığımızda arama trafiğinin nereden geldiği ve zaman içerisinde nasıl değiştiği hakkında fikir edinebiliyoruz.

Alexa site info kullanımı oldukça kolay ve etkili bir araç

Alexa site sorgulama işlemi oldukça basit fakat artık ne yazık ki eskisi kadar doğru bilgi vermiyor. Bunun en önemli sebebi https protokolünün yaygınlaşması ve artık ziyaretçi kaynaklarının kolayca takip edilememesidir. Alexa Toolbar dışında hiç bir yerden veri toplayamayacak duruma gelen Alexa’nın da doğru verilere ulaşması artık ne yazık ki mümkün değil. Bu nedenle Alexa sıralaması nasıl yükselir diye çalışmaya gerek yok. Tüm değerler tahminidir ve muhtemelen Google sıralaması gibi temel kaynaklardan derlenmektedir.

Yine de sizler için bu aracın kullanımını kolaylaştıracak bir bookmarklet hazırladık. Aşağıdaki butonu tarayıcınızın sık kullanılanlar barına sürükleyerek bookmarklet kurulumunu yapabilirsiniz. Artık istediğiniz sitede bu tuşa basarak alexa verilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Alexa sıralama bulma işlemi için işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Alexa site info aracı ana sayfası:
https://www.alexa.com/siteinfo


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir