Firefox çoklu kullanıcı ve profil kullanma

Firefox tarayıcısında çoklu kullanıcı ve profil kullanabilir ve aynı anda birden fazla pencerede farklı profilleri açabilirsiniz. İlk kurduğunuzda karşınıza çıkan profil ekranını eğer tekrar sorma seçeneği ile kapattıysak bu ekranı yeniden başlat > çalıştır üzerinden şu komutla açabiliriz

firefox -p

Bu komutla birden fazla profil ve kullanıcı açıp bunları ayrı ayrı yönetebiliriz. Yalnız bu komutla birden fazla profili aynı anda açmamız mümkün değil. Firefox varsayılan olarak yalnız tek bir kullanıcıya ait pencerelerin açılmasına izin veriyor. Bu durumu aşmak için ise şu komutu kullanıyoruz:

firefox -p --no-remote

Artık aynı anda birbirinden tamamen bağımsız firefox profilleri ve kullanıcı oluşturabilir ve bunları farklı eklentiler, ayarlar ve proxy seçenekleri ile yapılandırabiliriz.

Firefox Kayıtlı Şifreleri Yedekleme Nasıl Yapılır

Çoklu profil ile birlikte yedekleme işlemleri değişmese de buna da kısaca yer verelim. Firefox şifreleri key3.db isimli dosyalar da tutuluyor. Bununla beraber signons.sqlite dosyasını da yedeklemek gerekiyor. Farklı profiller için tek tek bu dosyaları yedek almamız gerekiyor. Firefox profilleri varsayılan olarak C:\Users\rrr\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ dizininde bulunuyorlar. Uğraşmadan buraya erişmek için Yardım > Sorun Giderme Bilgileri adımlarını izlyerek Profil Klasörünü Göster tuşuna basabilirsiniz. 

Bu yöntem firefox’un yeni sürümlerinde sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle komple profil klasörünü yedeklemek daha sağlıklı olacaktır. Detaylar için mozilla destek forumundaki şu konuya bakabilirsiniz: https://support.mozilla.org/en-US/questions/1196655

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir