Github Desktop ile çoklu hesap kullanımı

Github açık kaynak proje geliştirmede en çok kullanılan sürüm kontrol sistemidir. Ekip olarak proje geliştirmeden sevdiğimiz projeleri takip edip yıldız vermeye kadar her amaç için kullanıyoruz. Peki birden fazla github hesabımız varsa bunları nasıl yöneteceğiz nasıl kullanacağız. 

Github yetkilendirme işlemi için yani bizi tanımak için varsayılan olarak ssh key kullanıyor. Aynı ssh keyi birden fazla github hesabına ekleme şansımız yok. Tabi tek bilgisayarda birden fazla ssh key oluşturup bunları github’ta kullanabiliriz. Yalnız bu sefer de local sistemimizde bunları yönetmekle uğraşacağız. Yapılamayacak iş değil fakat uğraşısı fazla.

Github desktop

Kolay yöntem ise github desktop kullanmak. Github’un resmi clienti olan ve aslında git benzeri version kontrol sistemleri ile yeni tanışanlar için geliştirilmiş bu araçla ssh key kullanmadan direkt http üzerinden işlem yapabiliyoruz.

Repomuzu ikinci hesabımıza bu araç ile oluşturup tanıttıktan sonra artık komut satırından da kullanma imkanımız oluyor. Git push dediğimizde bizden github kullanıcı adı şifremizi soruyor. Burada ikinci hesabımızı kullanabiliyoruz.

One thought on “Github Desktop ile çoklu hesap kullanımı”

  1. windows ortamında en güzel ve sorunsuz çalışan git client programı bence smartgit. yine de basit kullanım için github client’i de tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir