Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu – hatası ve çözümü

WordPress Contact Form 7 eklentisini ilk defa kuran ve kullanmaya çalışanların en sık karşılaştığı sorun “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin. “ hatasıdır. Bu hatanın en büyük sebebi mail ayarlarının yapılmamış olmasıdır. Kullanıcı formu doldurup gönder tuşuna bastığında Contact Form 7 eklentisi size PHP’nin mail fonksiyonunu kullanarak mail göndermeye çalışır. Yalnız günümüzde spam engelleme amacıyla hemen hemen her hosting şirketi mail() fonksiyonu kullanımını engellemiş ve yasaklamıştır. Bunun yerine kendi mail adresinizi SMTP üzerinden ulaşıp kullanmanız gerekmektedir.

1. Adım – WP Mail SMTP eklentisini kurun

mail() fonksiyonu sorununu çözmenin en basit yolu WP Mail SMTP  eklentisi kullanmak böylece mail() komutunu SMTP kullanacak şekilde değiştirilmesini sağlamaktır. Bu eklentinin kurulumu oldukça basit, ayarlarını ise kendimiz el ile yapıyoruz. Eklentiyi kurduktan sonra Ayarlar > WP-Mail SMTP seçeneğine gidiyoruz. Burada gmail ve birkaç mail sağlayıcısı için hazır ayarlar bulunuyor. Fakat el ile yapılandırmak daha sağlıklı olacaktır. Other SMTP seçeneğini seçiyoruz:

Ardından kullandığımız mail sağlayısının SMTP ayarlarını Google üzerinden bulup alttaki formu ona göre dolduruyoruz. Örneğin mail-in-a-box ile kendi mail sunucunuz üzerinden işlem yapıyorsanız ayarlar şu şekilde:

Yukarıdaki menüden test maili gönderebilirsiniz. Eğer test maili çalıştı fakat hala Contact Form 7 üzerinden “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin. ” hatasını alıyorsanız bu eklentinin ayarlarını kontrol etmekte fayda var.

2. Adım Contact Form Ayarlarınızı Kontrol Edin

Öncelikle Contact Form eklentisini silip yeniden yüklemek e-posta gönderilmiyor sorununu çözmenizi sağlamayacaktır. Bunun yerine eğer yukarıdaki yöntemle test maili çalışıyorsa iletişim formu eklentisinin ayarlarını gözden geçirmek daha yararlı olacaktır. Bunun için iletişim > iletişim formları adımlarını izleyerek eklentinin ayarlarına giriyoruz ve aşağıdaki gibi olduğundan emin oluyoruz:

Bu iki adımın ardından sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Eğer farklı bir hata alıyorsanız yorum atarak sormaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir