Mozilla Firefox bağlantınız güvenli değil hatası – MEB okulları

Bilgisayarınız ve tarayıcınızın hatalı ayarlarından dolayı “bu bağlantı güvenli değil buraya yazdığınız bilgiler ele geçirilebilir” benzeri hatalar alabilirsiniz. Eğer güvenli bağlantı kurulamadı benzeri hatalar alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey bilgisayarınız saatinin doğru olduğundan emin olmaktır.

Bunun dışında meb okulları için ek ayarlar da gerekiyor. Güvenlik için hemen her site tarafından kullanılan SSL Sertifikaları  sistem saatinizin doğruluğuna bakarlar. Öncelikle bunun doğru olduğundan emin olun.

Firefox sec_error_unknown_issuer hatası ve çözümü

Eğer hata kodu olarak sec_error_unknown_issuer bilgisini alıyorsanız sertifikalar ile ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda mozilla firefox’un şu an kayıtlı olan sertifikaları silmek ve otomatik oluştulmasını sağlamak gerekiyor.

Şu an yüklü olan sertifikaları sıfırlamak için adres satırına about:support yazıp enter ile çalıştırdıktan sonra profil klasörü yanındaki klasörü aç tuşuna basıyoruz. çıkan klasördeki cert8.db ve cert9.db dosyalarını siliyoruz.

Meb Okulları  Bu bağlantı güvenilir değil ve Sertifika Hatası: Gezinme Engelledi Hataları

Meb Okulları için Firefox tarayıcınıza meb tarafından yayınlanan özel bir tertifika yüklemeniz gerekiyor. İndirmek için meb’in sitesine yönlenen şu bağlantıya tıklayın: http://sertifika.meb.gov.tr/MEB_SERTIFIKASI.cer

Sertifikayı masaüstü ya da istediğimiz bir klasöre kaydettikten sonra sağ üstteki menü işaretine basıp seçenekler tuşuna basarak firefox ayarlarına giriyoruz. Ya da adres satırına about:preferences yazıp enter tuşu ile de ayarlara girebilirsiniz.  

Ardından sol menüden en alttaki gelişmiş seçeneğine geliyoruz ve üstten sertifikalar menüsüne basıyoruz. 

2 Numara ile gösterilen sertifikaları göster seçeneğine bastıktan sonra içe aktar tuşuna basarak indirdiğimiz sertifikayı gösteriyoruz. 

Ardından tamam diyerek pencereyi kapattığımızda gerekli ayarlamalar tamamlanmış oluyor.

Antivirüs SSL taramasını devre dışı bırakarma

Bazı antivirüsler SSL sertifikalarının doğruluğu için ek güvenlik sistemi uygulamaktadır. Eğer Windows defender dışında bir antivirüs ve koruma sistemi kullanıyorsanız ve Firefox dışında diğer tarayıcılarda böyle bir sorunla karşılaşmadıysanız SSL taramasını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Her tarayıcı kendi SSL doğrulamasını yaptığı için bu özelliği devre dışı bırakmak sisteminiz için ciddi bir tehlike oluşturmayacaktır.

2 thoughts on “Mozilla Firefox bağlantınız güvenli değil hatası – MEB okulları”

  1. Okulda mebin internetinde mozilla kullandığımda google acılmıyor gğvenlik uyarısı veriyor.
    sertifika güncel mozillada sizin tarif ettiğiniz gibi olmuyor yerler değişmiş ayrıca sertifikalarınız kısmından içe aktar dediğimizde aktarmıyor uyarı veriyor. yeni bir çözüm üretirseniz sevinirim.

  2. about:support yazdığnızda resimdeki ekran gelmiyor mu? tam olarak ne aşamada sorun yaşıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir