Mysql Percona Server ve Maria DB Nedir

Mysql çok uzun süredir veritabanı alanında standart olmuş açık kaynak SQL destekli bir veritabanıdır. Uzun süredir özellikle LAMP olarak bilinen PHP, Mysql, Apache, Linux tabanlı sistemlerin en önemli parçalarından biridir.

Açık kaynak olarak geliştirilir ve dağıtılır. Oracle tarafından satın alındıktan sonra MySQL’i geliştiren asıl ekip MariaDB ismi altında geliştirmeye devam etti. Oracle’ın InnoDB başta olmak üzere MySQL’in bir çok özelliğine ket vurmaya başlaması sebebiyle özellikle 5.3 sonrası sürümler için Persona Server ve MariaDB gibi dağıtımlar tercih edilmeye başlandı. Bunların ikisi de açık kaynak dağıtılan, Mysql ile uyumluluğu olan sistemlerdir. Tüm mysql komutları MariaDB ve Persona’da çalışır.

MariaDB Nedir

Oracle tarafından satın alındıktan sonra açık kaynak olarak geliştirilmeye MariaDB ismiyle devam etti. Oracle özellikle kendi ticari ürünlerinin zarar görmemesi adına önemli tablo yapıları konusunda sıkıntı çıkartmaya başlamıştı. InnoDB bu tablo motorlarının başında geliyor. MariaDB tarafında buna karşılık Persona tarafından geliştirilen XtraDB isimli InnoDB geriye uyumluluğuna sahip, hatta InnoDB’deki özelliklerden fazlasını taşıyan bir tablo motoru bulunuyor. Benzer şekilde mysql’in klasik tablo motoru olan MyIsam yerine Aria tablo yapısı bulunuyor. Bunun dışında graph tabanlı işlemler için Open Query Graph tablo motoru ve Full Text Search özelliğini çok daha verimli hale getiren ve Apache Sphinx ile beraber çalışan SphinxSE tablo motoru bulunuyor.

MariaDB’yi tercih eden önemli kuruluşlar arasında Wikipedia da bulunuyor. MySql ile aralarındaki farkları görmek içinse alttaki linkten yararlanabilirsiniz:

https://mariadb.com/kb/en/library/mariadb-vs-mysql-features/

Mysql Percona Server Nedir

Percona Server ise Percona firması tarafından geliştirilen mysql ile uyumlu bir veritabanı sunucusudur. Daha performanslı ve monitör edilmesini kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Mysql ve InnoDB kullanımını hiç değiştirmez. Açık kaynak olarak geliştirilen Percona Mysql Server’i ücret ödemeden kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak da ücret karşılığı destek hizmeti sunuyorlar.

Percona’nın önemli özelliklerinden biri de multi-master kurulumunu basitleştirmesi. Tabi ki MySql ortamında gerçek bir multi-master kurulum söz konusu değil fakat persona yönetilebilir multi-master benzeri sistemler için ideal çözüm sunuyor.
Percona’nın performans alanında yaptığı bazı iyileştirmeler:

Slow Query log gibi önemli kayıtların detaylı olması monitoring işlemlerini kolaylaştırıyor:

Persona Query Analytics ile detaylı performans analizi yapabilirsiniz:

Eğer NoSQL tarafındaysanız Percona’nın MongoDB için de incelemeye değer ürünleri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir