SSD Yer Açma – Windows mklink junction kullanımı

SSD kullanımının artmasıyla yer açma büyük sorun haline geldi. Windows kullanıcıların belası gb seviyesinde yer kaplayan WinSxS yetmez gibi Spotify, Atom gibi bir çok yazılım cache olarak C: sürücündeki yeleri kullanıyor. Tabi bunu çözecek bir çok ssd yer açma yöntemi var. Bu da çok ciddi yer sorunu oluşmasına yarıyor. Windows altında da bunları junction kullanarak taşıyabiliyoruz. Örneğin spotify cache klasörünü Appdata\Local’den farklı bir sürücüye taşıdığımızda dosyaların gerçeği d sürücünde tutulabiliyor. Spotify içinde cache dizinini seçemiyoruz. Seçiyoruz ama çalışmıyor diyelim ? . Diğer bir çok yazılımda bu seçenek yok bile. Bunun sistem düzeyinde junction oluştururak çözebiliyoruz.

mklink junction nedir, ssd yer açma için nasıl kullanılır

Mklink junction’ı gelişmiş kısayol gibi düşünebiliriz. c:\dizin klasöründen d:\dizin klasörünü junction oluşturursak c sürücüsündeki klasörü kullanan tüm yazılımlar hala c’deki klasörü kullandıklarını sanacak fakat arka planda tüm işlerde d sürücüsüne yapılacak. Böylece istediğimiz klasörü rahatlıkla c’den d’ye taşıyabiliyoruz ve kısıtlı SSD alanımızı daha verimli kullanabiliyoruz. Yalnız bunu kesinlikle WinSxS gibi sistem klasörleri için yapmayın. Bu önerilmiyor. SSD yer açma için sistem güvenliğini tehlikeye atmaya gerek yok. Tahminince junction sistemi devreye girmeden bu dosyalara sistem erişmeye çalışırsa soruna sebep oluyor. WinSxS tamamen disk satma için geliştirilmiş her windows güncellemesinde daha da şişecek elinde sonunda size bir sonraki ssd’yi aldıracak sistem özelliğidir ? .

Lafı uzatmadan yer kaplayan klasörleri nasıl taşırız bakalım. Öncelikle tree size free ile c sürücümüzde ne yer kaplıyor bakalım.

windows mklink ssd yer açma

Appdata\Spotify ın çok yer kapladığını fark ettim ve bunun ismini değiştirdim. Ardından ssd yer açma için mklink ile bu klasöre d sürücüsü üzerinde junction oluşturuyoruz.

mklink /j "C:\Users\rrr\AppData\Local\Spotify" "D:\symlinks\Spotify"
windows mklink kullanımı ve junction

Şimdi windows dosya yöneticisi üzerinden baktığımızda bu klasörün aslında Junction olduğunu kısayol ikonunu benzer ikonundan anlıyoruz.

ssd yer açma

Artık ismini değiştirdiğimiz dosya içeriğimizi buraya taşıyabiliriz. İşlem bu kadar. Artık spotify cache’imiz d sürücünde tutulacak ve spotify’ın dünyadan haberi olmayacak ? . Kısacası ssd yer açma işlemi için en etkili yol mklink kullanarak c sürücünden d sürücüsüne junction oluşturup dosyaları buraya taşımaktır. mklink hakkında daha fazla bilgi için:

https://www.howtogeek.com/howto/16226/complete-guide-to-symbolic-links-symlinks-on-windows-or-linux/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir