tmux nedir ve nasıl kullanılır? – tmux komutları

Tmux, GNU Screen alternatifi bir konsol tabanlı terminal yöneticisidir. Kullanımının kolay olması, gelişmiş komut desteği, script dosyaları ile rahatça özelleştirilmesi gibi bir çok artı yönü bulunmaktadır.

Tmux nedir, ne işe yarar?

Tmux ile tek bağlantı üzerinde bir çok terminal açarak verimlik arttırabilir sistem yönetimimizi kolaylaştırabiliriz. Yani Tmux nedir dersek kısaca modern bir terminal çoklayıcısıdır. Yani Linux dağıtımınız ister Ubuntu ister CentOS veya başka bir dağıtım olsun Tmux kullanarak terminal işlemlerinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

Tmux GNU Screen karşılaştırması

 • Tmux ile aynı session’a ve window’a birden fazla bağlantı üzerinden aynı anda bağlanabilirsiniz. Bu sayede pair programming yapabilirsiniz. GNU Screen’de olduğu gibi bir bir bağlantı geldiğinde sizi otomatik olarak oturumdan atmaz
 • Scripting desteği ile çok daha detaylı bir biçimde özelleştirilebilir.
 • Çoklu Tmux pencereleri ve oturumları arasında rahatlıkla gezebilirsiniz. GNU Screen’de bunu yapmak için önceki oturumdan penceresinden detach işlemi yapıp ardından diğerine attach yapmak gerekiyor. Tmux’ta ise bu kısayol tuşlarıyla tek adımda gerçekleştirebilirsiniz.

Temel Tmux ayarları

Tmux varsayılan olarak ön komut tuşu olarak Ctrl+B yi kullanıyor. GNU Screen ise Ctrl+A kullanıyor. Açıkçası Ctrl+A kısayol olarak tuşların birbirine yakın olmasından dolayı çok daha kolay. Bu nedenle genellikle ilk yapılan ayarlardan biri Tmux için bu kısayolu Ctrl+A olarak değiştirmek oluyor. nano ~/.tmux.conf ile ayar dosyamızı açıp şu satırları ekleyebiliriz:

unbind C-b
set -g prefix C-a

Tmux kullanımı için temeller

Kısayol ve komut ezberlmeden önce bunların listelerine nasıl ulaşabileceğimizi öğrenmek daha mantıklı. Öncelikle Tmux kullanmayı öğrenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken 2 komut var. Bunlar tmux list-keysve tmux list-command. list-keys ile kısayolları görebilir, list-commands ile komut listesini inceleyebilirsiniz.

Bunların dışında en temel iki komut ise

 • tmux new -s oturumadi yeni bir tmux oturumu başlatır
 • tmux a -t otorumadi oturumadi isimle session’a bağlanır.

Eğer birden fazla oturum kullanmayacaksanız yeni oturum açmak ya da bağlanmak için bu komutları kullanmanıza gerek yok. Doğrudan tmux komutunu parametresiz kullanabilirsiniz. İlk çalıştırdığınızda yeni bir oturup açacak ardından önceki oturuma bağlanacaktır.

Tmux kısayol tuşları, en çok kullanılan kısayollar

Tmux oturumunu açtıktan sonra birden fazla pencere, panel açmak ve bunlar arasında gezmek için temel kısayolları bilmemizde fayda var. Bunlara tmux list-keys ile de ulaşabiliyoruz ama Türkçe referans olması için burada da sık kullanılanlara bir bakalım:

 • Ctrl+B c yeni pencere açar
 • Ctrl+B n sonraki pencereye geçer
 • Ctrl+B p önceki pencereye geçer
 • Ctrl+B ? kısayol listesini görüntüler
 • Ctrl+B % ekranı dikey böler
 • Ctrl+B " ekranı yatay böler
 • Ctrl+B Ok tuşları bölünmüş ekranda gezinme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir