Amazon.de Key’i ile Windows 10 Home sürümünü Pro’ya yükseltme

Amazon.de den uygun fiyata Windows 10 Lisans anahtarı almak mümkün. Bunu fırsat bilip Windows 10 Home Edition ile gelen notebook lisansımı Hyper-V ve Linux Subsystem (WSL) kullanabilmek için Windows 10 Pro’ya yükseltme yapayım dedim. Benim için Home ile Pro arasındaki en büyük fark bu. Amazon.de’den lisans anahtarı aldım. 1.80 EUR’a aldığım Windows 10 pro keyi ile yükseltme yapmayı denedim. Settings > Update & Security > Change product key adımlarını izleyerek yeni aldığım lisans anahtarını girdim ve acı gerçekle karşılaştım ? . Lisans anahtarı geçersiz hatası beni bekliyordu.

Koskoca amazon.de satış yapan satıcı dolandırıcı olamazdı. Sorun bende olmalıydı. İnancımı kaybetmedim ne internet çıkışını kapattığım bir VmWare sanal makinesine kurulum yapmayı denedim. Media Creation Tool ile indirdiğim iso üzerinden kurulum yaptım ve amazon’dan aldığım, mail ile teslim edilen keyi girdim. Kurulum sorunsuzca tamamlandı ve windows 10 pro’ya ulaşabildim.

Windows Home Pro yükseltme upgrade

Bir yerde bir hata olmalıydı. Şu anki kullandığım sistem Windows 10 Home edition olduğu için sistem yeni girdiğim ürün anahtarlarını kabul etmiyordu. Sanal makinede ise kabul etmişti. Baştan sistem kurulumu yapmak da istemiyordum. Biraz araştırınca şu linke denk geldim:

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4023300/unable-to-reach-windows-activation-servers-error-after-installing-the

Windows 10 Home Pro sürüm farklar

Linkteki Windows 10 Pro anahtarını girdiğimde lisans anahtarı kabul etti ve 1-2 restart işleminden sonra Windows sürümüm Pro’ya yükseltilmişti. Bunu aktivasyon ekranında görebiliyordum. Yalnız aktif edilmemişti. Bu aşamada amazondan aldığım lisans anahtarını change product key kısmından ekledim ve aktivasyon işlemi de tamamlanmış oldu.

Kısacası Amazon.de deki ucuz lisans anahtarları hala geçerli ve sorunsuzca çalışıyor. Bunların Single Language değil tüm dilleri destekleyen keyler olduğunu da söylemeliyim. Ben İngilizce kullanıyorum ama Windows 10 ile beraber lisansınız destekliyorsa sonradan dil değiştirmek çok kolay. Windows dil değiştirme işlemini daha sonra anlatırım şimdilik Windows 10 home edition dan pro sürüme upgrade yapmak isteyenler için Microsoft’un da paylaştığı şu lisans keyi verip yazımı sonlandırıyorum:

VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir