Windows cmd alternatifi terminaller – Hyper ve Console2

Windows 10 ile birlikte cmd terminali oldukça geliştirildi. Artık en azından sağından solunda tutup çekiştirebiliyoruz 🙂 .Böylece daha büyük ve geniş bir alanda çalışabiliyoruz. Yine de sekme desteği, bash, cygwin gibi farklı kabuk kullanma gibi gelişmiş özellikler için hyper terminal, console2 gibi alternatiflere ihtiyacımız olabiliyor. Bu yazımızda bunlara bakacağız.

Console2 ile çok sekmeli terminal kullanın

Console2 kullanımı kolay, gelişmiş yapılandırma seçenekleri olan bir terminal alternatifidir. Arkaplanda yine cmd kullanır. Bunu isterseniz powershell, cygwin, git bash ile değiştirebilirsiniz. 

Console2’nin önemli özellikleri arasında istenilen profilde istenilen bash’i kullanmak da yer alıyor. Örneğin aşağıdaki gibi bir yapılandırmada ctrl+f5 ile git bash kabuğunu çalıştırabiliyoruz.

Görüldüğü gibi istenilen konumda istediğimiz shell sistemini başlatabiliyoruz.

Hyper Terminal nedir?

Hyper ise electron altyapısı kullanılarak javascript ile geliştirilmiş yeni bir terminal arayüzüdür. Eklenti ve tema desteği ile ön plana çıkıyor. Bunun dışında console2 de varsayılan olmayan renk desteği gibi avantajları da var.

Yukarıdaki gibi sade bir tema kullanabileceğiniz gibi pencere kenarlarına gradient atabileceğiniz farklı görsellikte temalar da mevcut:

Bunun dışında Windows Subsystem for Linux ortamında renk desteği de oldukça başarılı:

Eklenti yönetimi ise doğrudan config dosyası üzerinden yapılıyor. Config dosyasını açmak için ctrl+, kısayolunu ya da menüdeki edit > preferences seçeneğini kullanabilirsiniz.

Buradaki plugins: kısmına istediğimiz eklentileri javascript dizisi olarak ekleyebiliriz. Kullandığım tema ve basit bir eklentiyi tanımlamak için şu şekilde kullandım:

Resmi sitede pek çok tema ve eklenti bulabilirsiniz: https://hyper.is/themes

Popüler eklenti ve temalar için güzel bir kaynak: https://github.com/bnb/awesome-hyper

2 thoughts on “Windows cmd alternatifi terminaller – Hyper ve Console2”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir