WinSxS klasörü temizleme, cleanup işlemi – WinSxS silinebilir mi?

WinSxS sürekli şişen, özellikle güncellemeler beraber boyutu artan bir sistem klasörüdür. WinSxS silinebilir mi, WinSxS klasörü  temizleme ve cleanup işlemleri nasıl yapılır ve her şeyden önemlisi WinSxs klasörü ne işe yarar ona bakalım.

WinSxS klasörü geriye uyumluluk adına farklı dll sürümlerinin tutulduğu, windows güncellemeleri ile ilgili yedeklerin saklandığı kısacası sistemin eski windows sürümleri ile uyumluluğu için kritik önem taşıyan bir sistem klasörüdür. Windows Side by Side Assembly anlamına gelir. WinSxS klasörü silme işlemini kesinlikle önermiyoruz. Bu sisteme zarar verir. WinSxS klasörü taşımak da malesef mümkün değil. Bu yazımızda WinSxS klasörü temizleme yani cleanup işlemi nasıl yapılır ona bakalım. 

winsxs klasörünü ne işe yarar

WinSxS klasörünün gerçek boyunu öğrenmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore
windows 10 winsxs silmek

Windows Explorer Reported Size: Bizim hesapladığımız Windows’ta görünen disk alanıActual Size of Component Store: Asıl boyut (hard linkler vs ile hesaplanmış)Shared with Windows: Gerekli olan, windows tarafından paylaşılan dosyalarBackups and Disabled Features: Yedekler ve şu an kullanılmayan özelliklerCache and Temporary Data: Önbelleğe alınmış ve geçici dosyalar

Temizlemek için:

Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

Daha iyi temizlemek için, yalnız bu komutla beraber updateleri geri yükleme şansınızı kaybetmiş oluyorsunuz:

Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase
winsxs temizleme

WinSxS temizleme işlemi bu şekildedir. Silinirse ne olur derseniz windows başta düzgün çaılşmaya devam eder izlenimi verse de bir çok programda dll uyumsuzluğu ve kurulum kaldırma işlemlerinde hata alma gibi sorunlar baş gösterir. Bu nedenle bu klasörü kesinlikle silmeyin veya taşımayın. Yukarıdaki komutlarla boyunu az da olsa azaltabilirsiniz. Özellikle büyük güncelleme işlemlerinden sonra bunları çalışırsanız fayfasını görürsünüz.

Kaynak:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/determine-the-actual-size-of-the-winsxs-folder

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/clean-up-the-winsxs-folder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir